Moja historia z jogą kundalini

Moja historia

Moja historia z kundalini zaczęła się w latach 90’. To wtedy w domu pojawiła się płyta CD o nazwie „Kundalini” z muzyką relaksacyjną, dołączona do magazynu Reader’s Digest.

„Co to znaczy k u n d a l i n i”? - szukałam w encyklopedii PWN, w słowniku wyrazów obcych, nigdzie tego nie było. Internetu też nie było. Słuchałam zatem, nie mając pojęcia czym to kundalini jest. Już wtedy jednak czułam, że mam się kiedyś dowiedzieć.

Minęło 20 lat. W 2014 roku pojechałam na miesiąc do Indii. I mimo, że to nie była podróż jogowa (odwiedzałam projekty społeczne, prowadziłam warsztaty o social mediach w ośrodku Kanthari w Kerali) to w tej indyjskiej atmosferze kadzideł i spowolnienia otworzyła się w moim umyśle, a może właśnie w duszy, przypominajka o kundalini. Zaczęłam czytać o kundalini w internecie. Wtedy znajdowałam głównie treści, że to takie duchowe, mistyczne, trzeba ostrożnie. Niewiele było informacji. Czułam jednak silne przyciąganie, że mam sprawdzić.

Miesiąc później znalazłam nauczycielkę w Warszawie, doświadczyłam pierwszej praktyki i totalnie się w jodze kundalini zakochałam. Przełomowym momentem były warsztaty, na których poczułam połączenie z samą sobą. Takie niemal namacalne, jak bym wróciła do siebie z dalekiej podróży. Joga kundalini niesie moc.

Na jednej z praktyk miałam wizję, że prowadzę zajęcia na wielkiej sali dla kilkudziesięciu a może kilkuset osób. "Cóż Ty ego mi podrzucasz" - pomyślałam. Choć czułam, że to się kiedyś wydarzy. Chciałam jednak sama się w kundalini na tyle osadzić, by w mocy prowadzić innych. Minęło kilka lat, kilka lat podróży wgłąb siebie. Zostałam nauczycielem.

Od 2021 roku prowadzę zajęcia grupowe i indywidualne stacjonarnie i online, organizuję warsztaty i wyjazdy z jogą kundalini.

Kursy i certyfikaty: Międzynarodowy kurs nauczycielski Jogi Kundalini I stopnia certyfikowany przez KRI (Kundalini Research Institute), jestem w trakcie certyfikacji II poziomu (moduł: Cykle życie, Autentyczne relacje); Kurs Joga w ciąży i Mama Baby Yoga; Kurs terapia dźwiękiem mis i gongów, Reiki II stopnia.

Czym jest joga kundalini i jakie daje korzyści?

To praktyki, które pobudzają przepływ energii życiowej w naszym ciele, pomagają zarządzać naszymi emocjami, samoświadomością, zdrowiem. To narzędzie do połączenia z samym sobą. Działa dobroczynnie na nasz układ nerwowy, hormonalny, krwionośny, usprawnia przepływ energii, budzi wewnętrzny potencjał, wprowadza spokój.

Łączy ćwiczenia fizyczne, praktyki oddechowe, medytacje, mantry dla zdrowia i dobrego samopoczucia, zrozumienia, ukojenia emocji. Praktykujemy z zamkniętymi oczami, bez porównań i oceny, każdy w swojej przestrzeni. Nie musisz mieć doświadczenia na macie, by spróbować.

Każdy czerpie z praktyk kundalini to co jest mu w danym momencie potrzebne.

Kundalini, wg wschodnich systemów filozoficzno-religijnych, jest energią i siłą życiową, energią ludzkiego potencjału, z którą każdy się rodzi i którą z nas ją posiada. U znacznej większości pozostaje jednak uśpiona, znajdując się u podstawy kręgosłupa i nie wykorzystujemy jej potencjału. Usprawnianie przepływu energii życiowej sprawia, że uzdrawiamy się na poziomie fizycznym i emocjonalnym, rozumiemy więcej, czujemy więcej, panujemy nad swoimi emocjami, żyjemy pełnią naszego kreatywnego potencjału.

Jak wyglądają zajęcia jogi kundalini?

Każde zajęcia składają się z sekwencji ćwiczeń fizycznych, praktyk oddechowych, medytacji.

SCHEMAT ZAJĘĆ:

Rozgrzewka lub Pranayam - ćwiczenia fizyczne i oddechowe, które przygotowują nas do wykonania kriji (zestawu ćwiczeń).

Krija - czyli doskonale zaprojektowana sekwencja pozycji (asan), oddechu i dźwięku w celu osiągnięcia konkretnego efektu i zapewnienia prawidłowego przepływu energii, np. krija na giętkość kręgosłupa, na stres, na obfitość, na otwarcie serca, na lepsze trawienie, na przyciągnięcie miłości, na zarządzanie złością, oczyszczenie, siłę woli, kreatywność, itp. Każdy element w kriji ma znaczenie dla osiągnięcia konkretnego efektu: pozycja ciała, rąk, odpowiednie ułożenie języka, punkt skupienia oczu.

Głęboka relaksacja (ulubiona część uczniów) rozprowadza pranę pobudzoną przez ćwiczenia, rozpuszcza napięcia, integruje całą pracę wykonaną podczas kriji.

Medytacja, najczęściej z mantrą, dla oczyszczenia umysłu, odczuwania wewnętrznego spokoju i dobrostanu, połączenia ze sobą, rozwijania intuicji. Stosując mantry w medytacji w medytacji, uwalniamy schematy umysłu i tworzymy nowe, takie które nam służą.

Dla kogo są zajęcia jogi kundalini?

Dla każdego bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wyznanie i doświadczenie na macie.

Kto jest gotowy na spotkanie z samym sobą, praktykujemy z zamkniętymi oczami, bez porównywania się z innymi.

Kto jest otwarty na dźwięki mantr i medytacje.

Kto chce popracować ze swoimi emocjami, nauczyć się nimi zarządzać, połączyć się z samym sobą.

Rozruszać ciało, uelastycznić kręgosłup, uregulować hormony.

Praktykujemy z czułością i szacunkiem dla ciała. Stosujemy alternatywne pozycje jeśli nie możesz wykonać jakiegoś ćwiczenia. Współpracujesz ze sobą a nie wbrew sobie.

Zapisz się, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o jodze kundalini, warsztatach i zajęciach.

Newsletter

”To co najbardziej cenię w Twoich warsztatach to z jednej strony profesjonalizm, z drugiej - niezwykła subtelność nauczania. To bardzo ważne, bo dzięki temu mam poczucie, że robię coś dla ciała, ale otwieram też umysł oraz serce i to bez poczucia "odjechania".”

- Edyta

”Chodziłam na różne rodzaje jogi, ale tylko praktyka u Ciebie daje mi takie rozluźnienie. Nie wiem jak to robisz, ale to jest po prostu magia! Niesamowite są Twoje zajęcia. Cała atmosfera spokoju i wyciszenia - cudowne. Dziękuję Ci.”

- Sylwia

”Każde zajęcia z Tobą przynoszą tyle magii. Dzisiaj cudowne otulenie, błogość, światło, uśmiech, spokój i radość w serduchu. Dziękuję."

- Ula

"Dziękuję Ci za dzielenie się tym pięknem. Dzięki Tobie mogę wkraczać na ścieżkę poznania siebie, a to jest dla mnie bardzo ważne doświadczenie".

- A.

”Magicznie, spokojnie, poruszająco i kobieco. Wróciłam z energetycznym doładowaniem, harmonią i radością. To czas podarowany sobie. Bardzo polecam."

- Basia

"To było dla mnie najlepsze doświadczenie tego roku".

- B.

Opinie i wrażenia o praktykach jogi kundalini